Erkek kedilerde kısırlaştırma

GENEL BİLGİLER

Evde yaşayan erkek kediler için de ergenlik sonrası değişiklikler, gerek sahipleri, gerek kedileri açısından gelecek olan zor günlerin habercisidir. Kısırlaştırılmamış bir erkek kedi, doğası ve hormonal davranışı gereği idrar yaparken sadece kumunu değil bulunduğu bölgeyi yani evin çoğu alanını kullanacaktır. Artık idrarı yavruluk dönemindekinden farklı olarak ağır ve kesif bir koku taşımaya başlar.


KISIRLAŞTIRILMAYAN ERKEKLERDE RİSKLER

Dişi kedilerin aksine erkek kediler yılın her günü çiftleşmek için hazırdırlar. Havanın ısınıp mevsimin uygun olması sonucunda sokakta kızgınlığa giren dişi kedilerin kokusunu almaya başladıkları andan itibaren evden kaçış, yüksekten düşme gibi birçok tehlike erkek kediler için risk oluşturmaktadır. Sokaktaki diğer erkek kedilerle ağır kavgalar, bulaşıcı hastalıklar, çiftleşme güdüsü sonucunda yetersiz beslenme ve yetersiz su alımına bağlı böbrek yetmezlikleri gibi risklerle karşı karşıya kalırlar.


KISIRLAŞTIRMA OPERASYONUN AMACI

Erkek kedilerde kısırlaştırma operasyonunun yapılış amacı; genellikle evden kaçmaları ve sokaktaki diğer erkek kedilerle kavgaları önlemek bu sayede kavgalar sırasında ısırma ve/veya temas yoluyla bulaşabilecek viral hastalıkların önüne geçmektir. Aynı zamanda kısırlaştırma, sürekli çiftleşme isteğinin ortadan kaldırılmasını sağlayarak bölge belirlemek için evin çeşitli yerlerine yapılan kokulu idrarın da önüne geçmeyi sağlayacaktır. Bunların yanı sıra, günümüzde sıkça karşılaşılan testis tümörleri gibi patolojik olguları da önleyecektir.